Kinezioterapija je jedna od najefikasnijih metoda rehabilitacije mišićno-skeletnog sistema, koja ima za cilj razvoj i jačanje mišića ekstenzora. U praksi, suština metode je izvođenje fizičkih vežbi na specijalnim simulatorima sa funkcijama dekompresije i antigravitacije. Prisustvo specijaliste koji nadgleda vežbu je obavezno.
Medicinske indikacije za kinezioterapiju:
• bolesti kičme (osteoporoza, intervertebralna kila, spondilartroza, spondiloza, spondilolisteza, miofascijalni i miotonični sindrom)
• poremećaji držanja (skolioza, kifoza)
• bolesti zglobova (artritis, artroza)
• posledice povreda i operacija
• bolesti perifernih nerava
• bolesti unutrašnjih organa.
Kako to radi?
Mišići ekstenzori se razvijaju kada hodamo gore-dole ili plivamo i izvodimo takozvane statičke vežbe, tokom kojih se mora održavati otpor. Međutim, pošto je takvih aktivnosti u našem životu vrlo malo, mišići ekstenzori redovno ne ispunjavaju svoju ulogu i time gube tonus. Kao rezultat toga, mišićno-skeletni sistem počinje da stari ranije nego što bi genetsko starenje.
Kinezioterapija sa antigravitacionim i otpornim funkcijama simulatora može rešiti ovaj problem izvođenjem određenih vežbi. Princip treninga je održavanje težine i otpor gravitaciji („tretman pokretom“ – drugi naziv kinezioterapije). Kao rezultat toga, duboki mišići takođe dolaze u pokret, što u normalnim okolnostima ne bi bilo tipično. Uz redovnu vežbu, formira se novi okvir mišića, vraća se pokretljivost i fleksibilnost zglobova, kao rezultat toga, spazam nestaje, nervni završeci se oslobađaju – bol u leđima i nelagodnost nestaju.
Pored toga, takav trening poboljšava opštu i lokalnu cirkulaciju krvi, aktivira metabolizam, pokreće proces popravke tkiva, što pomaže u lečenju zapaljenskih procesa u zglobovima. Jedna od važnih komponenti kineziterapije je pravilno disanje.
Redovno vežbanje stimuliše odbrambene mehanizme organizma, sprečava razvoj bolesti otklanjanjem atrofije mišića, vraćanjem automatizma pokreta i izgradnjom odgovarajućih stereotipa i načina kretanja.
Same vežbe kineziterapije naravno nisu dovoljne za obnavljanje bolesti kičme, ali u isto vreme ne treba potcenjivati ni terapiju, jer naučna istraživanja i iskustvo naše klinike potvrđuju njenu visoku efikasnost.
Rezultat:
- jačanje mišića kičme i prednjeg trbušnog zida
- obnavljanje geometrije celog mišićno-skeletnog sistema
- razvijanje pravilnog držanja
- uklanjanje sindroma bola
- smanjenje veličine intervertebralnih kila